Msza to uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa Chrystusa na ołtarzu.

Msza dla wielu praktykujących katolików to największe wydarzenie w tygodniu. Msza to również według wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Jezusa na ołtarzu. Są także różne typy takowych mszy. Oprócz mszy, które są w niedzielę, wyróżniamy jeszcze inne istotne msze w ciągu roku. Święta, w jakich jako praktykujący katolik trzeba brać udział to głównie Wielkanoc, Boże Narodzenie, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

Sylwester oraz Nowy rok to też czas, kiedy osoby wierzące udają się na mszę świętą do kościoła. Wierzący gromadzą się wtedy w swoich własnych parafiach na mszy świętej, ażeby podziękować Panu Bogu za swoje dotychczasowe życie, różne sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia jest podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, że jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa Chrystusa, jak i od wszystkich wiernych, bo wedle chrześcijańskiej wiary również jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Sama msza święta rozpoczyna się od procesji świątecznej, jeśli jest jakaś specjalna uroczystość. Potem kapłan daje znak krzyża zaś osoby zgromadzone w świątyni powtarzają razem z księdzem ten znak. Dokładnie tak samo kończy się msza takim błogosławieństwem. Kolejnym krokiem jest również akt pokuty.

Przyznajemy się wtedy do tego, że jesteśmy grzeszni. Kapłan w trakcie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do wspólnej modlitwy. Potem ksiądz przechodzi do zasadniczej części eucharystii. W skład tej części wchodzą: dwa czytania:pierwsze i drugie, psalm oraz liturgia słowa. Powinniśmy także dodać, iż 2 czytania nie na każdej mszy są czytane. W tygodniu zazwyczaj ksiądz ogranicza się jedynie do jednego czytania. Psalm także nie za każdym razem jest identycznie śpiewany. Zależy to od tego, czy jest czas Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to zmieniają się końcówki śpiewania psalmu. Wówczas w okresie przed Wielkanocą, w czasie wielkiego postu nie śpiewamy Alleluja. Za to w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele w trakcie mszy śpiewa się kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza również napisane przez siebie kazanie. Następuje ono zaraz po przeczytaniu Ewangelii. W każdy dzień taka wymowa jest inna.

Podstawowym punktem takiej mszy świętej jest także komunia. Wtedy wszyscy wierni gromadzą się przeważnie przy ołtarzu, bo tam ksiądz udziela komunii. Rozdaje on komunię z kielicha bezpośrednio do naszych ust. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, że wierni obecni na mszy przychodzą na środek i tam ksiądz lub paru księży w zależności od ilości ludzi, podchodzi i udzielają tam komunii. W chrześcijańskiej wierze na msze wierni przychodzą do kościoła całą rodziną. Już nawet malutkie dzieci są zabierane do kościoła, aby od najmłodszych lat poznawały swoją wiarę i kulturę. Znakomita większość tych dzieci jest przygotowywana do przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla katolików.