Po zakwitnięciu pojawiają się fioletowe kwiaty, które mogą przybierać różnorodnego rodzaju odcienie.

Jedną z nich jest lawenda wąskolistna. Czym ona się cechuje? Tego rodzaju roślina to gatunek pochodzący z obszaru Morza Śródziemnego. Jej hodowla możliwa jest w bardzo wielu państwach, bez względu na klimat czy uwarunkowania pogodowe. Posiada ona szerokie zastosowanie w zielarstwie, jak i wykorzystywana jest do ozdabiania wnętrz czy ogrodów. Jaki wygląd ma ta roślina? Odmiata ta posiada długie, wąskie, sztywne a także wznoszące się ku górze pędy. Jej cechą charakterystyczną jest również posiadanie podwiniętych liści, drewniejących z wiekiem a także wzrostem. Krzew ten osiąga wysokość nawet do 70 cm wysokości. Polskie warunki klimatyczne umożliwiają wzrost na wysokość mniej więcej 50 cm. Lawendę mamy możliwość odróżnić od innych roślin na pierwszy rzut oka. Po zakwitnięciu pojawiają się fioletowe kwiaty, jakie mogą przybierać różnorodnego rodzaju barwy i odcienie. Najpiękniejszą i najbardziej rozwiniętą postać przyjmują w miesiącach letnich – czyli na przełomie lipca oraz sierpnia. Czy pielęgnacja oraz hodowanie lawendy jest skomplikowane oraz pracochłonne? Jak dbać o roślinkę? Wąskolistna odmiana lawendy to krzew, jaki może pięknie a także obficie rosnąć. Jednakże, aby uzyskać pełny efekt trzeba stosować kilka porad a także wymogów w jej uprawie. Początkowym a także jednym z najważniejszych etapów jest sadzenie. Tu mamy możliwość wyboru podłoża dla posiadanej odmiany. Lawendę można bowiem posadzić w ogródku, jak i w doniczce, jaką następnie możemy dać na balkon lub taras.

Bardzo ważne jest, ażeby sadzonka lawendy miała ochronę przed deszczem albo śniegiem, z tego powodu należy zorganizować jej jakikolwiek daszek lub ochraniającą ściankę. Decydując się na ogród a także czysty obszar dla wzrostu lawendy powinno się wcześniej odchwaścić cały obszar i wykopać małe dołki , które będą sięgały głębokości max. do czterdziestu pięciu centymetrów. Możemy w nich zamieścić system drenażowy, aby korzenie rośliny zbytnio nie namokły. Wybór miejsca zasadzenia oraz wzrostu rośliny powinien być przemyślany. Lawenda wąskolistna lubi letnie słońce. Ponadto jest to roślina, która musi być regularnie przycinana. Proces przycinania trzeba przeprowadzić w okresie wiosennym, żeby dać roślinie szansę rozgałęziania się i dlaczego wzrostu. Jeśli hodujemy lawendę w donicy powinno się zadbać o jej właściwe podłoże, dodając jej nawóz do kwiatów z domieszką piasku, wapnia, czy żwirku. Kwiaty trzeba podlewać z głową, bo lawenda nie toleruje zbyt dużej wilgotności. Powinniśmy zadbać o to aby woda nie dostała się do korzeni, powodując tym samym ich permamentne namakanie.