Wizyty pociechy w stomatologicznym gabinecie

Pierwszy raz u dentysty jest wstanie być ogromnie stresująca nie tylko dla pociechy, ale i dla rodziców. W związku z tym, aby zaoszczędzić sobie niepożądanego stresu powinno się właściwie przygotować naszego szkraba.
Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie?
Specjaliści z USA zalecają pierwszą wizytację nim dziecko skończy pierwszy rok życia, zatem zanim pojawią się pierwsze ząbki. Z powodu tego maluch będzie od najwcześniejszych lat życia oswojony z gabinetem dentystycznym, stanie się to dla niego zwyczajne miejsce, takie jak restauracja lub sklep.
W wieku 2 lub 3 lat, dzieciaczek powinien przejść tzw. wizytę adaptacyjną. Wtedy w miłej oraz luźnej atmosferze poznaje gabinet, próbuje myć zęby. Przez taką przyjacielską atmosferę, odwiedziny w gabinecie dentysty będzie się mu dobrze kojarzyła.
Bardzo istotna jest też rola rodziców. Powinni oni przedstawić maluchowi, jak będzie wyglądać wizytacja. Ponad wszystko unikajmy mówienia nieprawdy. Stwarzajmy wokół wizyty pozytywne skojarzenia.
Możemy też oglądać bajki lub książki, które przyzwyczają pociechę do gabinetu. Warto także wymyślać przeróżne zabawy. Możemy zrobić wyścig na mycie zębów czy zrobić przegląd zębów lalkom oraz misiom.
Rodzic również może odbyć wizytę u stomatologa i wziąć ze sobą pociechę i na sobie pokazać, jak przebiega calutka wizyta oraz, że nie kojarzy się z nią nic przerażającego.
Rodzice nie mogą wyczekiwać na moment, kiedy pojawi się ból zęba. Wtedy pierwszy raz u stomatologa będzie łączona z bólem oraz niepokojem, takowy uraz może zostać brzdącowi na długi czas. Pierwsze spotkanie z fotelem dentystycznym, powinno ograniczyć się do przeglądania ząbków. To nic przerażającego, a w tym samym czasie dzieciaczek zapoznaje się z tym nieco osobliwym fotelem i lekarzem… Leczenie ząbków pozostawimy na kolejne wizyty.
Nagroda także musi być!
Kluczowe jest również postępowanie po samej wizycie. Wskazane jest, by dawać nagrodę za właściwe zachowanie naszego szkraba podczas wizyty u dentysty. Nie powinna być to droższa zabawka lub gadżet elektroniczny. Może to po prostu być przytulenie, pochwalenie czy całus. Warto też spokojnie porozmawiać z brzdącem o wizycie. Przez to rodzic szybciej rozpozna możliwe obawy dziecka. Wskazane jest także zorganizować wspólnie czas. Wybrać się do kina czy na spacer. Takie przyjemne chwile pozwolą odprężyć się zarówno maluchowi, jak i rodzicom.
Jak jeszcze pomóc maluchowi? Należałoby wziąć wraz z sobą przedmioty, jakie pomogą nam rozwiać niepokój. Może to być np. ukochana przytulanka czy jakaś inna zabawka. Przez to dentystyczny gabinet zostanie chociaż troszkę oswojony. Pociecha będzie miała obok siebie coś co zna i lubi.

Krótko mówiąc odwiedziny dziecka w gabinecie dentystycznym wcale nie muszą kojarzyć się ze stresem i łzami. Ogromnie istotne jest przygotowanie malucha w porządny sposób. Ogromną funkcję w tym wszystkim stanowią rodzice, którzy są ogromnym wsparciem dla pociechy, która niezwykle często obawia się doświadczeń, które są nowe.

Źródło: stomatolog Gliwice